10051922-1510ELF
Mfr.Part #
10051922-1510ELF
Description
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A
Tapered
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Depth :
3.4mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Actuator Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
15
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Current Rating (Amps) :
0.5A
Gender :
Receptacle
2.00μin 0.051μm
Published :
Tape and Reel (TR)
Max Voltage Rating (DC) :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
3.4mm
Length :
10mm
Insulation Resistance :
100MOhm
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Pitch :
0.020 0.50mm
Current Rating :
500mA
Voltage - Rated :
50V
Contact Resistance :
30mOhm
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Contacts :
15
Datasheets
10051922-1510ELF
Amphenol Communications Solutions 10051922-1510ELF
VLL Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 15 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A