10051922-1410ELF
Mfr.Part #
10051922-1410ELF
Description
CONN FPC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A
Current Rating (Amps) :
0.5A
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Gender :
Receptacle
Depth :
3.4mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Contacts :
14
Number of Positions :
14
Black
Width :
3.4mm
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Insulation Resistance :
100MOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Natural
REACH SVHC :
No SVHC
Pitch :
0.020 0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Voltage - Rated :
50V
Current Rating :
500mA
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Contact Location :
BOTTOM
Published :
Length :
9.5mm
Datasheets
10051922-1410ELF
Amphenol Communications Solutions 10051922-1410ELF
VLL Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 14 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A