10051922-1210ELF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10051922-1210ELF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FPC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
8.5mm
Published :
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Lead Free :
Lead Free
Actuator Color :
Black
Gender :
Receptacle
Radiation Hardening :
No
Width :
3.4mm
Contact Location :
BOTTOM
Number of Rows :
1
Series :
VLL
Contact Resistance :
30mOhm
Housing Color :
Natural
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
500mA
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Cable End Type :
Tapered
Flat Flex Type :
FPC
Termination :
Solder
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Insulation Resistance :
100MOhm
Depth :
3.4mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Surface Mount
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated :
50V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating (Amps) :
0.5A
Max Voltage Rating (DC) :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
0.020 0.50mm
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Number of Positions :
12
Number of Contacts :
12
Actuator Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Datasheets
10051922-1210ELF
Amphenol Communications Solutions 10051922-1210ELF
VLL Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 12 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A