10051922-1010ELF
Mfr.Part #
10051922-1010ELF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FPC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Color :
Black
Number of Contacts :
10
Orientation :
RIGHT ANGLE
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Gender :
Receptacle
Length :
7.5mm
Cable End Type :
Tapered
Lead Free :
Lead Free
Insulation Resistance :
100MOhm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Location :
BOTTOM
Number of Positions :
10
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Termination :
Solder
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Current Rating (Amps) :
0.5A
Contact Plating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Resistance :
30mOhm
Pitch :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Flat Flex Type :
FPC
Mount :
Surface Mount
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Number of Rows :
1
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Current Rating :
500mA
Max Operating Temperature :
85°C
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Actuator Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Width :
3.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Depth :
3.4mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
VLL
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Natural
Radiation Hardening :
No
Datasheets
10051922-1010ELF
Amphenol Communications Solutions 10051922-1010ELF
VLL Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A