10051922-1010EHLF
Mfr.Part #
10051922-1010EHLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FPC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
0.5A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Location :
BOTTOM
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Termination :
Solder
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
500mA
Series :
VLL
Flat Flex Type :
FPC
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Depth :
3.4mm
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator Color :
Black
Cable End Type :
Tapered
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Mount :
Surface Mount
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Rows :
1
Number of Contacts :
10
Published :
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
7.5mm
Max Operating Temperature :
85°C
Pitch :
0.020 0.50mm
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Orientation :
RIGHT ANGLE
Housing Color :
Natural
Voltage - Rated :
50V
Contact Resistance :
30mOhm
Actuator Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
10051922-1010EHLF
Amphenol Communications Solutions 10051922-1010EHLF
VLL Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A