10051922-0810ELF
Mfr.Part #
10051922-0810ELF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FPC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
0.5A
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Housing Color :
Natural
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Cable End Type :
Tapered
Actuator Color :
Black
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions :
8
Depth :
3.4mm
Length :
6.5mm
Number of Contacts :
8
Insulation Resistance :
100MOhm
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.020 0.50mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Location :
BOTTOM
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated :
50V
Flat Flex Type :
FPC
Orientation :
RIGHT ANGLE
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
500mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Actuator Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Series :
VLL
Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
10051922-0810ELF
Amphenol Communications Solutions 10051922-0810ELF
VLL Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 8 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A