1004P6T7B13M1QE
Mfr.Part #
1004P6T7B13M1QE
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Mount :
Panel
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Electrical Life :
40,000 Cycles
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
100
Feature :
Jumper needed to achieve triple throw
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Bushing Thread :
Illumination :
Non-Illuminated
Published :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Current Rating :
5A
Actuator Length :
13.00mm
Voltage - Rated DC :
28V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Circuit :
DP3T
Actuator Type :
Standard Round
Voltage - Rated AC :
120V