10046742-11223TLF
Mfr.Part #
10046742-11223TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Edgeboard Connectors
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Total Number of Contacts :
Dual
MIL Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Published :
IEC Conformance :
PCI Express™
DIN Conformance :
Contact Finish :
Gold
Filter Feature :
Number of Positions :
164
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Color :
Black
Feature :
Board Lock, Card Latch, Locking Ramp
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch :
0.039 1.00mm
Datasheets
10046742-11223TLF
Female Black 0.039 1.00mm Copper Alloy 2 Rows Tray Solder, Staggered Gold 164 Positions Thermoplastic, Glass Filled