10046742-11213TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10046742-11213TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Finish Thickness :
Flash
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Read Out :
Dual
Feature :
Board Lock, Card Latch, Locking Ramp
Card Type :
PCI Express™
JESD-609 Code :
e3
Material - Insulation :
Thermoplastic, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Contact Type :
Cantilever
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
164
Filter Feature :
No
Termination :
Solder, Staggered
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Black
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Contact Finish :
Gold
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Tray
Series :
HPCE®
Total Number of Contacts :
164
IEC Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Mixed Contacts :
Datasheets
10046742-11213TLF
Female Black 0.039 1.00mm Copper Alloy 2 Rows Tray Solder, Staggered Gold 164 Positions Thermoplastic, Glass Filled