10042867-57MB10ELF
Mfr.Part #
10042867-57MB10ELF
Description
CONN FPC BOTTOM 57POS 0.50MM R/A
DIN Conformance :
No
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Number of Rows :
2
Number of Positions :
57
Series :
VLH
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
57
Current Rating (Amps) :
0.4A
MIL Conformance :
No
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount, Right Angle
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Flip Lock, Backlock
IEC Conformance :
Filter Feature :
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Amphenol Communications Solutions 10042867-57MB10ELF
VLH Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 57 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.4A