10042867-50MB10ELF
Mfr.Part #
10042867-50MB10ELF
Description
CONN FPC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A
Current Rating :
400mA
Depth :
3.6mm
Length :
27.5mm
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
VLH
Contact Resistance :
30mOhm
Orientation :
RIGHT ANGLE
REACH SVHC :
No SVHC
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Black
Contact Location :
BOTTOM
Current Rating (Amps) :
0.4A
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Plating :
Natural
Wire/Cable Type :
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated :
50V
Cable End Type :
Straight
Insulation Resistance :
100MOhm
Number of Positions :
50
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Contacts :
50
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Amphenol Communications Solutions 10042867-50MB10ELF
VLH Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 50 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.4A