10042867-45MB10ELF
Mfr.Part #
10042867-45MB10ELF
Description
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.50MM R/A
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Length :
25mm
Number of Contacts :
45
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Depth :
3.6mm
Width :
3.6mm
Wire/Cable Type :
Gold
Radiation Hardening :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating (Amps) :
0.4A
Series :
VLH
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
400mA
Number of Rows :
1
Natural
Lead Free :
Lead Free
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Contact Resistance :
30mOhm
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Gold
Contact Location :
BOTTOM
Insulation Resistance :
100MOhm
Number of Positions :
45
Surface Mount, Right Angle
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Factory Lead Time :
22 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Amphenol Communications Solutions 10042867-45MB10ELF
VLH Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 45 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.4A