10042867-40ST0EHLF
Mfr.Part #
10042867-40ST0EHLF
Description
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A
Pitch :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Number of Positions :
40
Current Rating :
400mA
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Current Rating (Amps) :
0.4A
Solder
VLH Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 40 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.4A