10042867-40MB10ELF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10042867-40MB10ELF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A
Stock
898
In Stock :
898
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Durability :
20 Cycles
Flat Flex Type :
FPC
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Factory Lead Time :
22 Weeks
Number of Rows :
1
Contact Location :
BOTTOM
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Height Above Board :
0.051 1.30mm
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Length :
22.5mm
Contact Pattern :
RECTANGULAR
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Withdrawl Force-Min :
ZIF N
Series :
VLH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Actuator Material :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Color :
Black
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mixed Contacts :
No
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Gender :
FEMALE
Reference Standard :
UL
MIL Conformance :
No
Filter Feature :
Number Of PCB Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Total Number of Contacts :
40
Number of Positions :
40
Contact Resistance :
30mOhm
Housing Color :
Natural
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Current Rating (Amps) :
0.4A
Insertion Force-Max :
ZIF N
Pitch :
0.020 0.50mm
Dielectric Withstanding Voltage :
200VAC V
Insulation Resistance :
100MOhm
Termination :
Solder
Depth :
3.6mm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Mount :
Surface Mount
Reliability :
COMMERCIAL
Orientation :
RIGHT ANGLE
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Current Rating :
400mA
Cable End Type :
Straight
Contact Material :
Phosphor Bronze
IEC Conformance :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Amphenol Communications Solutions 10042867-40MB10ELF
VLH Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 40 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.4A