10039755-10012T
Mfr.Part #
10039755-10012T
Description
CONN PCI EXP
Edgeboard Connectors
Contact Resistance :
40mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated :
300V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Plating :
Gold, Tin
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Packaging :
Tray
Pitch :
0.039 1.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
11.25mm
Housing Color :
Black
Board Thickness :
1.57mm
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Length - Tail :
4.19mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
98
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Connector Type :
Cantilever
Orientation :
Straight
Current Rating :
1.1A
Black
Gender :
FEMALE
Datasheets
10039755-10012T
Female Black 0.039 1.00mm Copper Alloy 2 Rows Tray Solder, Staggered Gold 98 Positions Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled