10039755-10001TLF
Mfr.Part #
10039755-10001TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Stock
60
In Stock :
60
Edgeboard Connectors
Orientation :
Straight
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Number of Positions :
64
Contact Finish :
Gold
Published :
2009
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Board Thickness :
2.36mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Plating :
Gold, Tin
Max Operating Temperature :
85°C
Nylon
Voltage - Rated AC :
300V
Number of Rows :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Pitch :
0.039 1.00mm
Board Guide, Locking Ramp
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tray
Current Rating :
1.1A