10039755-10000TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10039755-10000TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
300V
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Read Out :
Dual
Termination :
Solder, Staggered
Number of Rows :
2
Contact Resistance :
40mOhm
Board Thickness :
2.36mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Contact Type :
Cantilever
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Housing Color :
Black
Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Nylon
Card Type :
PCI Express™
Contact Plating :
Gold, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Insulation Resistance :
1GOhm
Connector Type :
Cantilever
Orientation :
Straight
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
36
Current Rating :
1.1A