10027313-014LF
Mfr.Part #
10027313-014LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC FPC RCPT 14POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Series :
Clincher™
Orientation :
Straight
DIN Conformance :
No
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Termination :
IDC
IEC Conformance :
No
Depth :
15.49mm
Contact Resistance :
15mOhm
Length :
40.39mm
Number of Positions :
14
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Mount :
Cable, Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Radiation Hardening :
Gender :
FEMALE
Mating Cycles :
100
Mixed Contacts :
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Wire/Cable Type :
Flat
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
2A
Contact Finish :
Tin
Filter Feature :
Voltage - Rated :
500V
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Resistance :
500MOhm
Housing Color :
Blue
Lead Free :
Lead Free
Total Number of Contacts :
14
MIL Conformance :
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Contact Material :
Copper Nickel Alloy
Housing Material :
Polypropylene (PP)
JESD-609 Code :
e3
Connector/Contact Type :
Receptacle
Additional Feature :
CLINCHER, LATCHED, POLARIZED
Pitch :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
10027313-014LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 14 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact