10027313-010LF
Mfr.Part #
10027313-010LF
Description
CONN FFC FPC RCPT
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
10
Wire/Cable Type :
Flat
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Number of Positions :
10
Mating Cycles :
100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Filter Feature :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Copper Nickel Alloy
Insulation Resistance :
500MOhm
Voltage - Rated :
500V
Mixed Contacts :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
2A
Housing Material :
Polypropylene (PP)
MIL Conformance :
Connector/Contact Type :
Receptacle
IEC Conformance :
Orientation :
Straight
Contact Finish :
Tin
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Length :
30.23mm
Additional Feature :
CLINCHER, LATCHED, POLARIZED
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Contact Plating :
Lead, Tin
Contact Resistance :
15mOhm
Termination :
IDC
Series :
Clincher™
Packaging :
Tray
Mount :
Cable, Free Hanging
Option :
GENERAL PURPOSE
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Number of Rows :
1
JESD-609 Code :
e3
Housing Color :
Blue
DIN Conformance :
Depth :
15.49mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
10027313-010LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 10 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact