10025026-10102TLF
Mfr.Part #
10025026-10102TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Connector Type :
Cantilever
Width :
8.8mm
2
Contact Resistance :
30mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Flange Feature :
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079 (2.00mm)
Current Rating :
1.1A
Packaging :
Tray
Mount :
Edge, Straddle Mount
Housing Color :
Nylon
Number of Contacts :
98
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
98
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Voltage - Rated AC :
300V
Mounting Type :
Board Edge, Straddle Mount
Length :
65.8mm
Board Thickness :
1.56mm
Depth :
16.3mm