10025026-10002CLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10025026-10002CLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Board Thickness :
1.56mm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Card Type :
PCI Express™
Voltage - Rated AC :
300V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Gender :
FEMALE
Flange Feature :
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079 (2.00mm)
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold, Tin
Insulation Resistance :
1GOhm
Number of Rows :
2
Published :
Number of Positions :
98
Mount :
Edge, Straddle Mount
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Feature :
Card Extender, Locking Ramp
Connector Type :
Cantilever
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Type :
Cantilever
Pitch :
0.039 1.00mm
Orientation :
Straight
Mounting Type :
Board Edge, Straddle Mount
Housing Material :
Nylon
Current Rating :
1.1A
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Termination :
Solder
Min Operating Temperature :
-55°C