10022753-127LF
Mfr.Part #
10022753-127LF
Description
CONN CIC RCPT 27POS 2.54MM
IEC Conformance :
Contact Resistance :
15mOhm
Total Number of Contacts :
27
Pitch :
0.100 2.54mm
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Wire/Cable Type :
Ribbon
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Length :
73.41mm
Straight
Depth :
12.7mm
Flat Flex Type :
CIC
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Current Rating :
2A
Number of Positions :
27
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Datasheets
10022753-127LF
Clincher™ Series CIC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 27 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact