10022753-032LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10022753-032LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC FPC RCPT 32POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Mating Information :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
2A
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
No
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
Housing Color :
Blue
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Clincher™
MIL Conformance :
Length :
86.11mm
Total Number of Contacts :
32
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Cable, Free Hanging
Locking Feature :
Latch Lock
Orientation :
Straight
Contact Material :
Copper Nickel Alloy
Mating Cycles :
100
Contact Resistance :
15mOhm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Thermoplastic
Termination :
IDC
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Number of Positions :
32
Depth :
12.7mm
DIN Conformance :
Connector/Contact Type :
Receptacle
Insulation Resistance :
5GOhm
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire/Cable Type :
Flat
Contact Finish :
Tin
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
UL Flammability Code :
94V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
Datasheets
10022753-032LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 32 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact