10022753-031LF
Mfr.Part #
10022753-031LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 31POS 2.54MM
Pitch :
0.100 2.54mm
Flat
Depth :
12.7mm
Length :
83.57mm
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Free Hanging (In-Line)
Contact Resistance :
15mOhm
Max Operating Temperature :
105°C
Straight
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Number of Positions :
31
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
31
Locking Feature :
Latch Lock
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
500V
Current Rating :
2A
Datasheets
10022753-031LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 31 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact