10022753-029LF
Mfr.Part #
10022753-029LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 29POS 2.54MM
Number of Positions :
29
Current Rating :
2A
Length :
78.49mm
UL Flammability Code :
94V-0
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Contact Resistance :
15mOhm
Depth :
12.7mm
Total Number of Contacts :
29
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
10022753-029LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 29 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact