10022753-028LF
Mfr.Part #
10022753-028LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 28POS 2.54MM
Depth :
12.7mm
Current Rating :
2A
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch :
0.100 2.54mm
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Number of Positions :
28
Contact Resistance :
15mOhm
Total Number of Contacts :
28
Length :
75.95mm
Datasheets
10022753-028LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 28 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact