10022753-027LF
Mfr.Part #
10022753-027LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 27POS 2.54MM
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch :
0.100 2.54mm
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Current Rating :
2A
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Total Number of Contacts :
27
Length :
73.41mm
BOARD CONNECTOR
Contact Resistance :
15mOhm
FFC, FPC
Depth :
12.7mm
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Copper Nickel Alloy
Max Voltage Rating (AC) :
500V
MIL Conformance :
Number of Positions :
27
Datasheets
10022753-027LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 27 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact