10022753-025LF
Mfr.Part #
10022753-025LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 25POS 2.54MM
Pitch :
0.100 2.54mm
Length :
68.33mm
Operating Temperature :
-65°C~105°C
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Current Rating :
2A
Series :
Clincher™
HTS Code :
Depth :
12.7mm
Contact Resistance :
15mOhm
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Number of Positions :
25
Total Number of Contacts :
25
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
Height :
15.5mm
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
UL Flammability Code :
94V-0
Width :
2.54mm
Datasheets
10022753-025LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 25 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact