10022753-024LF
Mfr.Part #
10022753-024LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 24POS 2.54MM
Current Rating :
2A
Length :
65.79mm
Number of Positions :
24
100
HTS Code :
Contact Resistance :
15mOhm
Pitch :
0.100 2.54mm
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Depth :
12.7mm
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Total Number of Contacts :
24
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
UL Flammability Code :
94V-0
e3
Width :
2.54mm
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Height :
15.5mm
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Datasheets
10022753-024LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 24 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact