10022753-023LF
Mfr.Part #
10022753-023LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 23POS 2.54MM
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Length :
63.3mm
Width :
2.54mm
Total Number of Contacts :
23
UL Flammability Code :
94V-0
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
500V
Current Rating :
2A
Height :
15.5mm
Number of Positions :
23
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
10022753-023LF
Amphenol Communications Solutions 10022753-023LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 23 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact