10022753-022LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10022753-022LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC FPC RCPT 22POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Wire/Cable Type :
Flat
Total Number of Contacts :
22
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
IEC Conformance :
No
Packaging :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flat Flex Type :
FFC, FPC
DIN Conformance :
No
Termination :
IDC
Contact Material :
Copper Nickel Alloy
Locking Feature :
Latch Lock
Height :
15.5mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Connector/Contact Type :
Receptacle
Mount :
Cable, Free Hanging
Mating Information :
MIL Conformance :
Number of Rows :
1
JESD-609 Code :
e3
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Housing Color :
Blue
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Current Rating :
2A
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
Mating Cycles :
100
Contact Resistance :
15mOhm
Orientation :
Straight
Flammability Rating :
UL94 V-0
Radiation Hardening :
Filter Feature :
Contact Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
60.71mm
Housing Material :
Thermoplastic
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Depth :
12.7mm
Number of Positions :
22
Mixed Contacts :
Lead Free :
Lead Free
Insulation Resistance :
5GOhm
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Clincher™
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
10022753-022LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 22 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact