10022753-021LF
Mfr.Part #
10022753-021LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 21POS 2.54MM
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Current Rating :
2A
Pitch :
0.100 2.54mm
Tray
Depth :
12.7mm
Operating Temperature :
-65°C~105°C
100
Contact Resistance :
15mOhm
Free Hanging (In-Line)
Height :
15.5mm
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
21
Straight
Width :
2.54mm
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Number of Positions :
21
Length :
58.17mm
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
10022753-021LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 21 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact