10022753-020LF
Mfr.Part #
10022753-020LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 20POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Height :
15.5mm
Contact Resistance :
15mOhm
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Depth :
12.7mm
UL Flammability Code :
94V-0
Width :
2.54mm
Total Number of Contacts :
20
Length :
55.63mm
Current Rating :
2A
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Number of Positions :
20
Pitch :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Datasheets
10022753-020LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 20 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact