10022753-019LF
Mfr.Part #
10022753-019LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 19POS 2.54MM
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Number of Positions :
19
Depth :
12.7mm
Current Rating :
2A
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Pitch :
0.100 2.54mm
UL Flammability Code :
94V-0
Length :
53.09mm
Width :
2.54mm
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
19
Contact Resistance :
15mOhm
Height :
15.5mm
Datasheets
10022753-019LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 19 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact