10022753-018LF
Mfr.Part #
10022753-018LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 18POS 2.54MM
Length :
50.55mm
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Number of Positions :
18
Current Rating :
2A
Total Number of Contacts :
18
Height :
15.5mm
Width :
2.54mm
Contact Resistance :
15mOhm
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Pitch :
0.100 2.54mm
Depth :
12.7mm
UL Flammability Code :
94V-0
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Datasheets
10022753-018LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 18 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact