10022753-017LF
Mfr.Part #
10022753-017LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 17POS 2.54MM
Current Rating :
2A
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Total Number of Contacts :
17
Number of Positions :
17
Operating Temperature :
-65°C~105°C
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Width :
2.54mm
Length :
48mm
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
yes
Voltage - Rated :
500V
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
Height :
15.5mm
Datasheets
10022753-017LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 17 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact