10022753-016LF
Mfr.Part #
10022753-016LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 16POS 2.54MM
Contact Resistance :
15mOhm
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Height :
15.5mm
Number of Positions :
16
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Length :
45.47mm
Depth :
12.7mm
Width :
2.54mm
Current Rating :
2A
Pitch :
0.100 2.54mm
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Radiation Hardening :
UL Flammability Code :
94V-0
Total Number of Contacts :
16
Datasheets
10022753-016LF
Amphenol Communications Solutions 10022753-016LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 16 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact