10022753-015LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10022753-015LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC FPC RCPT 15POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Radiation Hardening :
No
Gender :
FEMALE
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Housing Material :
Thermoplastic
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Mating Information :
No
Number of Rows :
1
Locking Feature :
Latch Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Insulation Resistance :
5GOhm
Mating Cycles :
100
Voltage - Rated :
500V
Contact Finish :
Tin
DIN Conformance :
Length :
42.9mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Housing Color :
Blue
Current Rating :
2A
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
15
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Mount :
Cable, Free Hanging
UL Flammability Code :
94V-0
IEC Conformance :
Width :
2.54mm
Number of Positions :
15
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e3
Filter Feature :
Wire/Cable Type :
Flat
Series :
Clincher™
Connector/Contact Type :
Receptacle
Mixed Contacts :
Packaging :
Tray
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
IDC
Orientation :
Straight
Height :
15.5mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Contact Material :
Copper Nickel Alloy
Datasheets
10022753-015LF
Amphenol Communications Solutions 10022753-015LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 15 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact