10022753-012LF
Mfr.Part #
10022753-012LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 12POS 2.54MM
JESD-609 Code :
e3
Housing Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Copper Nickel Alloy
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Max Voltage Rating (AC) :
500V
100.0μin 2.54μm
Pbfree Code :
yes
Pitch :
0.100 2.54mm
Straight
Mixed Contacts :
Current Rating :
2A
Depth :
12.7mm
Length :
35.31mm
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Receptacle
DIN Conformance :
Mating Information :
Height :
15.5mm
Number of Positions :
12
Width :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~105°C
5GOhm
MIL Conformance :
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Contact Resistance :
15mOhm
Clincher™
UL Flammability Code :
94V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Blue
Total Number of Contacts :
12
Datasheets
10022753-012LF
Amphenol Communications Solutions 10022753-012LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 12 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact