10022753-010LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10022753-010LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC FPC RCPT 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
500V
Housing Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Blue
Wire/Cable Type :
Flat
Height :
15.5mm
Number of Positions :
10
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Width :
2.54mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Clincher™
Flammability Rating :
UL94 V-0
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Number of Contacts :
10
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Material :
Copper Nickel Alloy
Termination :
IDC
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
30.23mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector/Contact Type :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Insulation Resistance :
5GOhm
Radiation Hardening :
No
Locking Feature :
Latch Lock
Number of Rows :
1
Mating Cycles :
100
Contact Finish :
Tin
Depth :
12.7mm
Contact Resistance :
15mOhm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Orientation :
Straight
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
Current Rating :
2A
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
10022753-010LF
Amphenol Communications Solutions 10022753-010LF
Clincher™ Series FFC, FPC Receptacle Tray 0.100 2.54mm IDC 10 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A per Contact