10019331-0072LF
Mfr.Part #
10019331-0072LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP MIN FML 52POS 0.030
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
IEC Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Body Length or Diameter :
1.181 inch
Feature :
Board Guide
Card Type :
PCI Express Mini Card
Pitch :
0.030 0.76mm
Reliability :
COMMERCIAL
Read Out :
Dual
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Filter Feature :
No
Additional Feature :
POLARIZED
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Color :
Black
Card Thickness :
0.039 1.00mm
Plating Thickness :
15μin
Termination :
Solder
Material - Insulation :
Thermoplastic
Number of Positions :
52
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Mount :
Surface Mount
Number of Conductors :
ONE
Mixed Contacts :
Reference Standard :
UL
Option :
GENERAL PURPOSE
Number Of PCB Rows :
2
Rated Current (Signal) :
0.5A
Orientation :
RIGHT ANGLE
UL Flammability Code :
94V-0
Total Number of Contacts :
52
Body Depth :
0.366 inch
Operating Temperature (Max) :
85°C
Body Breadth :
0.157 inch
Contact Resistance :
55mOhm
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Dielectric Withstanding Voltage :
400VAC V
ECCN Code :
EAR99
Body/Shell Style :
Socket
HTS Code :
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish :
Gold
Durability :
50 Cycles
Contact Pattern :
STAGGERED
Number of Rows :
2
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Packaging :
Tray
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
10019331-0072LF
Female Black 0.030 0.76mm Phosphor Bronze 2 Rows Tray Solder Gold 52 Positions Thermoplastic