10018784-11211TLF
Mfr.Part #
10018784-11211TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Pitch :
0.039 1.00mm
Voltage - Rated AC :
300V
Board Thickness :
2.36mm
Current Rating :
1.1A
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions/Bay/Row :
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Solder, Staggered
Number of Contacts :
64
Number of Positions :
64
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Gender :
FEMALE
Width :
7.4mm
Length :
39mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Read Out :
Dual
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~85°C