10018784-11202TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10018784-11202TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
98
Pitch :
0.039 1.00mm
Housing Material :
Nylon
Housing Color :
Black
Insulation Resistance :
1GOhm
Number of Positions :
98
Min Operating Temperature :
-55°C
Board Thickness :
1.56mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tray
Contact Type :
Cantilever
Contact Finish Thickness :
Flash
Card Type :
PCI Express™
Current Rating :
1.1A
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Read Out :
Dual
Series :
HPCE®
Contact Plating :
Gold
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Board Lock, Locking Ramp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Width :
7.4mm
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Voltage - Rated AC :
300V
Connector Type :
Cantilever
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Orientation :
Straight
Color :
Black
Length :
56mm