10018784-11202MLF
Mfr.Part #
10018784-11202MLF
Description
CONN PCI EXP FML 98POS 0.039
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Insulation Resistance :
1GOhm
Number of Positions :
98
Factory Lead Time :
11 Weeks
Board Thickness :
1.56mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated AC :
300V
Read Out :
Dual
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Feature :
Board Lock, Locking Ramp
Max Operating Temperature :
85°C
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
1.1A