10018784-11201TLF
Mfr.Part #
10018784-11201TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Edgeboard Connectors
Insulation Resistance :
1GOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Contact Finish Thickness :
Flash
Orientation :
Straight
Number of Positions/Bay/Row :
Board Thickness :
1.56mm
Length :
39mm
Contact Finish :
Gold
Number of Contacts :
64
Feature :
Board Lock, Locking Ramp
Solder, Staggered
Contact Type :
Number of Positions :
64
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Width :
7.4mm
UL94 V-0
Published :
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated AC :
300V
Read Out :
Dual
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Current Rating :
1.1A