10018784-11200TLF
Mfr.Part #
10018784-11200TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Contact Finish Thickness :
Flash
Max Operating Temperature :
85°C
Width :
7.4mm
Current Rating :
1.1A
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Board Lock, Locking Ramp
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Housing Material :
Nylon
Voltage - Rated AC :
300V
Gold
Number of Contacts :
36
Number of Rows :
2
Read Out :
Dual
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Cantilever
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Free
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
36
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Length :
25mm
Board Thickness :
1.56mm
Card Thickness :
0.062 1.57mm