10018784-11113TLF
Mfr.Part #
10018784-11113TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
COPPER ALLOY
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Housing Material :
Nylon
Card Type :
PCI Express™
Insulation Resistance :
1GOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Type :
Cantilever
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Feature :
Board Lock, Locking Ramp
Pitch :
0.039 1.00mm
Read Out :
Dual
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Number of Contacts :
164
Current Rating :
1.1A
Number of Positions :
164
Width :
7.4mm
Voltage - Rated AC :
300V
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Board Thickness :
2.36mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
89mm