10018784-11003TLF
Mfr.Part #
10018784-11003TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Width :
7.4mm
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Resistance :
1GOhm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Number of Positions :
164
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Cantilever
Read Out :
Dual
Housing Material :
Nylon
Board Thickness :
1.56mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Pitch :
0.039 1.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
89mm
Black
Contact Type :
Cantilever
Number of Contacts :
164
Current Rating :
1.1A
Voltage - Rated AC :
300V