10018784-10213TLF
Mfr.Part #
10018784-10213TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
RoHS Compliant
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
89mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Board Thickness :
2.36mm
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Cantilever
Number of Contacts :
164
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating :
1.1A
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
11 Weeks
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Width :
7.4mm
Housing Material :
Nylon
Voltage - Rated AC :
300V