10018784-10211TLF
Mfr.Part #
10018784-10211TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Stock
952
In Stock :
952
Edgeboard Connectors
Housing Material :
Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2015
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insulation Resistance :
1GOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
64
Board Thickness :
2.36mm
Width :
7.4mm
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Finish Thickness :
Flash
2
Number of Contacts :
64
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
39mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Contact Type :
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Pitch :
0.039 1.00mm
Voltage - Rated AC :
300V
Current Rating :
1.1A